شنبه, 30 تیر,1403

رنگ متن

با حضور معاون وزیر نفت در امور گاز صورت گرفت؛ آغاز عملیات احداث تأسیسات تولید و ذخیره‌سازی روزمینی گازطبیعی مایع در یک واحد صنعتی بزرگ کشور

با حضور معاون وزیر نفت در امور گاز صورت گرفت؛  آغاز عملیات احداث تأسیسات تولید و ذخیره‌سازی روزمینی گازطبیعی مایع در یک واحد صنعتی بزرگ کشور

پروژه احداث تأسیسات تولید و ذخیره‌سازی گازطبیعی مایع (LNG) که برای نخستین بار در سطح کشور در استان یزد اجرایی می‌شود، از دستاوردهای بسیار مهم و راهبردی دولت سیزدهم است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مجید چگنی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در آیین آغاز عملیات اجرایی پروژه تولید و ذخیره‌سازی گازطبیعی مایع (LNG)، با اعلام این مطلب و با اشاره به اقدامات صورت‌پذیرفته در دولت سیزدهم، تصریح کرد: پروژه مذکور به‌عنوان یک پروژه بی‌سابقه در کشور، اقدامی راهبردی و موجب افتخار صنعت نفت و گاز کشور است.

وی ادامه داد: پیشگامی در این فناوری بومی‌سازی شده، نه تنها نمایانگر توانایی فنی و مهندسی متخصصان داخلی است، بلکه نشان از توانمندی و استعداد جوانان این مرز و بوم در زمینه فناوری‌های پیشرفته و توسعه پایدار دارد.

چگنی در ادامه، افزود: پیش از این نیز، چندین طرح همانند پروژه ایران LNG داشتیم که تا ۵۰ درصد هم پیشرفت داشت، ولی چون انتقال فناوری آن با شرکت‌های خارجی بود، به‌رغم آماده بودن بسیاری از تجهیزات، هیچ‌گاه اجازه ترخیص نیافت و پروژه به سرانجام نرسید.

معاون وزیر نفت در امور گاز با تشکر از حمایت‌های ویژه وزرات نفت و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری در راستای انجام این پروژه، تصریح کرد: اجرای طرح مذکور بر اساس امضای قرارداد ارائه خدمات فناورانه طرح تولید و ذخیره‌سازی LNG میان این شرکت و شرکت آهن و فولاد ارفع شهرستان اردکان استان یزد و در راستای توسعه دانش فنی در حوزه صنایع نفت و گاز کشور و به منظور افزایش سطح تولید و ذخیره‌سازی گازطبیعی مایع صورت گرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان این‌که شرکت ملی گاز ایران، یک شرکت زیرساخت زیرساخت‌هاست، گفت: این شرکت در حال حاضر به بیش از ۳۱ میلیون واحد؛ اعم از خانگی، تجاری، صنعتی و … گازرسانی می‌کند و این مهم به این معنی است که تمامی ارکان مولد کشور از این نعمت خدادادی بهره می‌برند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: از این رو، این شرکت باید هماره و در همه حال، گاز پایدار را به اقصی نقاط کشور و تمامی صنایع مولد برساند تا آن‌ها بتوانند تولید، اشتغال و ارزش افزوده داشته باشند.

چگنی خدمت‌رسانی به مردم توسط شرکت ملی گاز ایران را افتخاری ارزشمند خواند و گفت: امیدواریم که با آغاز عملیات اجرایی این طرح مهم و بومی‌سازی فناوری راهبردی انرژی کشور، شاهد آن باشیم که چنین پروژه‌هایی توسط سایر واحدهای صنعتی بزرگ نیز، یکی پس از دیگری راه‌اندازی شود.

وی در توضیح این مطلب، اظهار داشت: در مرحله نخست این طرح بزرگ، راه‌اندازی ۳۰ واحد Mini LNG را پیش‌بینی کردیم که در پاسخ به نیاز صنایع انرژی‌بر و شهرک‌های صنعتی است؛ چراکه با توجه به اعمال تحریم‌ها و عدم سرمایه‌گذاری لازم در حوزه بالادستی، اکنون مصرف از تولید پیشی گرفته و ما را مجبور به ایجاد محدودیت گازرسانی به صنایع در فصل سرد سال کرده تا عمده مصارف ما به بخش خانگی و تجاری هدایت شود.

معاون وزیر نفت در امور گاز بیان کرد: با توجه به شرایط، ما باید به راه حل‌ها بیندیشیم و کمک کنیم که کشور دچار مشکل نشود. یکی از این راه‌ها همین اقدامی است که الآن در این استان صورت گرفته؛ این‌که در کنار صنایع انرژی‌بر، طرح‌های ذخیره‌سازی روزمینی را که ابلاغیه وزیر نفت است، اجرایی کنیم.

به گفته چگنی، در ابلاغیه وزیر نفت، به راه‌اندازی طرح‌های ذخیره‌سازی روزمینی اشاره شده که شیوه‌های مختلفی ازجمله؛ LNG، SNG، CNG و LPG را شامل می‌شود که می‌بایست به تناسب شرایط محیطی از آن‌ها استفاده کنیم.

وی در ادامه، افزود: در خصوص LNG، بخش مدیریت سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار شرکت ملی گاز ایران متولی این امر است و طبق آماری که این مدیریت اعلام کرده، در حال حاضر ۱۴ شرکت متقاضی احداث واحدهای Mini LNG در کنار صنایع خود هستند.

معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: با این خط‌شکنی و صف‌شکنی که شرکت ارفع انجام داد، باعث شد که الان ۱۴ صنعت متقاضی انجام چنین پروژه‌ای شوند که این کار بزرگ و خبر خوشحال‌کننده‌ای است و نشان از اراده صنعتگران این کشور دارد.

چگنی در پایان، خاطرنشان کرد: انجام این مهم اراده ما و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری را دوچندان می‌کند تا با کمک هم، بتوانیم چنین پروژه‌هایی را در سایر صنایع بزرگ کشور محقق سازیم.

  • تاریخ انتشار :
  • 30 خرداد 1403
  • واحد روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان
نظر شما چیست
 captcha
آخرین اخبار
کسب عنوان روابط عمومی برتر توسط شرکت گاز استان زنجان در سفر هیات دولت به استان در سال 1402
کسب عنوان روابط عمومی برتر توسط شرکت گاز استان زنجان در سفر هیات دولت به استان در سال 1402 روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان در اختتامیه جشنواره روابط عمومی‌های برتر دستگاه‌های اجرایی استان در سال ۱۴۰۲ در بخش سفر هیات دولت به استان زنجان رتبه‌ برتر را کسب نمود.
1403/04/24
معاون وزیر نفت در امور گاز تأکید کرد؛ نقش مهم حراست در پایدار نگاه داشتن روند ارائه خدمت در شرکت ملی گاز ایران
معاون وزیر نفت در امور گاز تأکید کرد؛  نقش مهم حراست در پایدار نگاه داشتن روند ارائه خدمت در شرکت ملی گاز ایران سازمان حراست شرکت ملی گاز ایران با بهره‌مندی از سرمایه انسانی کارآمد و پرتلاش در سراسر کشور، توانسته نقش خود را به خوبی ایفا و در این راستا تأثیر بسزایی در پایداری روند ارائه خدمات شرکت ملی گاز ایران ...
1403/04/23
دانش‌آموزان سفیران شرکت گاز در امر بهینه سازی مصرف گاز هستند
دانش‌آموزان سفیران شرکت گاز در امر بهینه سازی مصرف گاز هستند رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان گفت: دانش‌آموزان با دریافت آموزش‌های لازم در خصوص بهینه سازی مصرف گاز به عنوان سفیران شرکت، مجری طرح بهینه سازی مصرف گاز در خانواده‌ها عمل می‌کند.
1403/04/20
معاون وزیر نفت در امور گاز خبر داد؛ حمایت ۸ هزار میلیارد تومانی شرکت ملی گاز ایران از نیروگاه‌های تجدیدپذیر
معاون وزیر نفت در امور گاز خبر داد؛  حمایت ۸ هزار میلیارد تومانی شرکت ملی گاز ایران از نیروگاه‌های تجدیدپذیر به‌منظور حمایت از سرمایه‌گذاری در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان حواله صرفه‌جویی گازطبیعی توسط شرکت ملی گاز ایران صادر شده است.
1403/04/20
در 3 ماهه امسال؛ بیش از یک‌هزار نفر در برنامه‌های ورزشی شرکت گاز زنجان شرکت کردند
در 3 ماهه امسال؛  بیش از یک‌هزار نفر در برنامه‌های ورزشی شرکت گاز زنجان شرکت کردند مسئول امور ورزش شرکت گاز استان زنجان از برگزاری برنامه‌های ورزشی برای یک‌هزار و 100 نفر از کارکنان و فرزندان کارکنان شرکت گاز زنجان خبر داد.
1403/04/19
نخستین همایش بازنشستگان صنعت گاز استان زنجان برگزار شد
نخستین همایش بازنشستگان صنعت گاز استان زنجان برگزار شد نخستین همایش بازنشستگان صنعت گاز استان زنجان 12 تیر ماه مصادف با روز خانواده و تکریم بازنشستگان با حضور بازنشستگان و همسران محترمشان در هتل پیام زنجان برگزار شد.
1403/04/16
در طول خدمت دولت سیزدهم انجام شد؛ اجرای بیش از یک هزار و 100 کیلومتر شبکه گاز در استان زنجان
در طول خدمت دولت سیزدهم انجام شد؛  اجرای بیش از یک هزار و 100 کیلومتر شبکه گاز در استان زنجان مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با اشاره به دستاوردهای دولت شهید جمهورآیت الله رئیسی وخدمات بی وقفه و خستگی ناپذیر ایشان به کشور گفت: در دوره خدمت دولت سیزدهم بیش از یک هزار و 100 کیلومتر شبکه تغذیه و ت ...
1403/04/13
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در آیین رونمایی از بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست و آغاز معاملات گواهی صرفه‌جویی گاز در بورس انرژی؛ بهینه‌سازی انرژی باید به گفتمان فراگیر ملی تبدیل شود
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در آیین رونمایی از بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست و آغاز معاملات گواهی صرفه‌جویی گاز در بورس انرژی؛  بهینه‌سازی انرژی باید به گفتمان فراگیر ملی تبدیل شود مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این‌که بهینه‌سازی انرژی باید به یک گفتمان فراگیر ملی تبدیل شود، گفت: اگر این امر محقق شود، می‌توانیم به نتیجه‌ای مطلوب در این زمینه دست پیدا کنیم.
1403/04/13
s