چهار شنبه, 28 اردیبهشت,1401

رنگ متن

مدیر امور گاز رسانی شرکت ملی گاز ایران در زنجان: مصرف گاز کشور در مرز ۶۰۰ میلیون مترمکعب قرار گرفته است

مدیر امور گاز رسانی شرکت ملی گاز ایران در زنجان: مصرف گاز کشور در مرز ۶۰۰ میلیون مترمکعب قرار گرفته است

مدیر امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در مورد آخرین وضعیت مصرف گاز کشور از افزایش بی سابقه مصرف گاز در بخش تجاری و خانگی خبر داد و با بیان اینکه در حال حاضر در پیک مصرف گاز طبیعی قرار داریم؛ گفت: با توجه به استقرار توده هوای سرد و قرار گرفتن در سردترین ماه سال، مصارف بخش خانگی، تجاری و واحدهای صنایع کوچکِ کشور طی روزهای اخیر در مرز ۶۰۰ میلیون مترمکعب قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان؛ در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان که با حضور مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز ایران در این شرکت برگزار شد؛ سیدجلال نورموسوی در مصاحبه اختصاصی با اعلام این خبر؛ افزود: این میزان مصرف؛ در سرمای آبان امسال؛ ۴۷۰ میلیون مترمکعب ثبت شده است که آمار بسیار بالایی در کشور محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط پیش آمده؛ مجبور هستیم افزایش و تفاوت به وجود آمده را از واحدهای صنعتی و نیروگاهی کم کنیم؛ ابراز داشت: این کار اتفاق افتاده است؛ بطوری که هم اکنون گاز اختصاصی به واحدهای نیروگاهی طبق تعهد باید ۱۰۰ میلیون متر مکعب باشد که کمی کمتر از این مقدار در اختیار نیروگاه‌های کشور قرار داده شده است.

مدیر امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه این محدودیت ها طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای واحدهای صنعتی از جمله واحدهای فولادی، پتروشیمی و صنایع سیمان؛ صورت گرفته است، ابراز امیدواری کرد که تا ابتدای بهمن امسال، محدودیت های اعمال شده روز به روز به سمت کمتر شدن پیش برود، بطوری که در اسفند ماه از محدودیت ها خارج خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر این میزان ما به التفاوت را؛ واحدهای صنایع تحمل می کنند؛ اظهار داشت: به همین دلیل از هموطنان درخواست می‌شود با اقدامات به ظاهر ساده اما بسیار تاثیرگذار، در بخشی از مصارف خود صرفه جویی کنند تا گاز بیشتری در اختیار واحدهای صنعتی قرار گیرد و  فعالیت های آنها گسترش یابد.

مهندس نور موسوی با بیان اینکه مصارف گاز بخش خانگی بر اساس اقلیم ها متفاوت است، افزود: بطور قطع؛ افرادی که در اقلیم یک زندگی می کنند، از نظر سرانه روزانه، بیشتر از سایرین مصرف می کنند ولی با این همه، قابلیت صرفه جویی دارند.

وی  با بیان اینکه در صورت ترک منزل، با قرار دادن شعله بخاری بروی شمعک و یا با بستن پره های شوفاژ به مدت حداقل پنج ساعت، سه مترمکعب صرفه جویی صورت می گیرد، ادامه داد: در حال حاضر ۲۸ میلیون مشترک گاز در کشور وجود دارد که اگر در مناطق گرمسیری مصرف منازل خالی را محدود کنیم و ۵۰ درصد مشترکین مصرف بهینه داشته باشند، ۳۰ میلیون مترمکعب یعنی به اندازه نیاز یک فاز پارس جنوبی صرفه جویی خواهیم داشتیم که موجب رونق بخش صنعت و نیروگاهی می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه؛ اگر در منازلی با سه تا چهار نفر سرانه؛ برای شستن ظرف ها فقط پنج دقیقه مصرف آب گرم را کم کنند، نزدیک ۲.۵ تا ۳ میلیون مترمکعب گاز صرفه جویی می شود، گفت: این میزان به اندازه ی مصرف گاز ۱۰ کارخانه سیمان است.

وی در خصوص  وضعیت کرونایی سالهای گذشته و تعطیلی واحدهای آموزشی و امکان صرفه جویی گاز نیز اضافه کرد: تعطیلی مراکز دانشگاهی و آموزش و پرورش به منزله کاهش ۱۰۰ درصدی مصرف گاز نیست، چرا که بخش های اداری این واحدها در حال فعالیت هستند و یکی از انتقادهای شرکت ملی گاز به وزارت آموزش و پرورش نیز همین است که طبق گزارش سال قبل، فقط حدود ۴۸ درصد صرفه جویی شده است.

نورموسوی با بیان اینکه مصرف عمده گاز در بخش خانگی، نیروگاهی و صنایع است، افزود: هر چند صرفه جویی واحدهای تجاری و اداری در مصرف گاز قابل تقدیر است؛ اما در زمان حاضر مصرف گاز یک میلیون واحد تجاری کشور در حد گرمایش است که با ۲۸ میلیون بخش خانگی قابل قیاس نیست.

وی با بیان اینکه واحدهای نیروگاهی اعلام شده توسط شرکت توانیر، بطور قطع از اولویت های شرکت ملی گاز در بحث گازرسانی است، ابراز کرد: این مهم به دلیل اهمیت تبدیل سوخت مایع نیروگاه ها به گاز طبیعی و تاثیر آن به لحاظ ارزش افزوده ایست که از نظر قیمت صادراتی نصیب ایران می شود.

  • تاریخ انتشار :
  • 19 دی 1400
  • واحد روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان
نظر شما چیست
 captcha
آخرین اخبار
اشتراک پذیری بیش از 12 هزار مشترک جدید گاز در برنامه 1401 شرکت گاز استان زنجان
اشتراک پذیری بیش از 12 هزار مشترک جدید گاز در برنامه 1401 شرکت گاز استان زنجان مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان گفت: امسال ۱۲ هزار و ۵۰۰ مشترک جدید شهری و روستایی به جمع مشترکین زنجانی اضافه می شود.
1401/02/27
با هدف کاهش موانع تولید و کمک به اقتصاد کشور صورت می گیرد؛ برنامه ریزی گاز زنجان برای گازرسانی و افزایش ظرفیت شهرک‌های صنعتی استان
با هدف کاهش موانع تولید و کمک به اقتصاد کشور صورت می گیرد؛ برنامه ریزی گاز زنجان برای گازرسانی و افزایش ظرفیت شهرک‌های صنعتی استان مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان گفت: در راستای کاهش آلودگی محیط زیست، کاهش موانع تولید و کمک به اقتصاد کشور؛ گازرسانی و افزایش ظرفیت شهرک‌های صنعتی استان در الویت شرکت گاز استان زنجان قرار دارد.
1401/02/27
مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان خبر داد: 40 هزار متر مکعب بر ساعت سوخت پاک جایگزین سوخت های میان تقطیر می شود
مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان خبر داد: 40 هزار متر مکعب بر ساعت سوخت پاک جایگزین سوخت های میان تقطیر می شود شرکت گاز استان زنجان با گازرسانی به واحدهای تولیدی و صنایع غیر مشمول و مشمول مصوبه شورای اقتصاد درصدد جایگزینی ۴۰ هزار متر مکعب بر ساعت سوخت پاک گاز طبیعی به جای سوخت های میان تقطیر در استان است.
1401/02/26
شعله های امید در راه روستاهای باقی مانده زنجان؛ گازرسانی به 114 روستا، در دستور کار سال 1401 شرکت گاز استان زنجان قرار دارد
شعله های امید در راه روستاهای باقی مانده زنجان؛ گازرسانی به 114 روستا، در دستور کار سال 1401 شرکت گاز استان زنجان قرار دارد مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان از تجلّی کار و کوشش با گازرسانی به ۱۱۴ روستای استان؛ به عنوان یکی از مهمترین طرح ها و برنامه های اجرایی در سال جاری خبر داد.
1401/02/25
گام بلند گاز زنجان برای جلوگیری از تکرار خاموشی های برق کشور در تابستان؛ گاز طبیعی نیروگاه 546 مگاواتی آریان زنجان تا پایان خرداد تامین می شود
گام بلند گاز زنجان برای جلوگیری از تکرار خاموشی های برق کشور در تابستان؛ گاز طبیعی نیروگاه 546 مگاواتی آریان زنجان تا پایان خرداد تامین می شود نماینده عالی دولت در استان زنجان از عملیات گازرسانی به نیروگاه سیکل ترکیبی آریان زنجان بازدید و در جریان پیشرفت ۹۴ درصدی پروژه احداث خط لوله ۲۰ اینچ ارتباطی از خط لوله ۴۸ اینچ دوم آذربایجان و انشعاب خ ...
1401/02/19
مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان: بیش از 406 هزار واحد مسکونی در استان زنجان، از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند
مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان: بیش از 406 هزار واحد مسکونی در استان زنجان، از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند با اضافه شدن نزدیک به ۱۱ هزار واحد مسکونی جدید به جمع مشترکین گاز طبیعی در سال گذشته؛ واحد مسکونی تحت پوشش گاز طبیعی در استان زنجان؛ به بیش از ۴۰۶ هزار و ۴۸۰ واحد مسکونی رسیده است.
1401/02/17
برگزاری 70 مناقصه و مزایده ی شرکت گاز استان زنجان به ارزش بیش از 512 میلیارد تومان
برگزاری 70 مناقصه و مزایده ی شرکت گاز استان زنجان به ارزش بیش از 512 میلیارد تومان مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان اعلام کرد: در سال گذشته؛ ۷۰ مناقصه و مزایده با حجم ریالی بیش از ۵۱۲ میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومان در شرکت گاز استان زنجان به مرحله اجراء رسیده است.
1401/02/05
با گازرسانی به 109 واحد صنعتی در سال گذشته؛ واحدهای صنعتی- تولیدی بهره مند از گاز استان زنجان به 2 هزار و 464 واحد رسید
با گازرسانی به 109 واحد صنعتی در سال گذشته؛  واحدهای صنعتی- تولیدی بهره مند از گاز استان زنجان به 2 هزار و 464 واحد رسید مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان گفت: سال گذشته به ۱۰۹ واحد صنعتی عمده و جزء با حجم جایگزینی ۴۴ هزار و ۶۰۰ مترمکعب گاز طبیعی با سوخت مایع گازرسانی شد تا واحدهای صنعتی- تولیدی بهره مند از گاز استان زنجان ...
1401/02/04
s