چهار شنبه, 17 آذر,1400

رنگ متن

شرکت گاز استان زنجان در پیشگیری از مسمومیت ناشی از گاز مونوکسید کرین هشدار داد

شرکت گاز استان زنجان در پیشگیری از مسمومیت ناشی از گاز مونوکسید کرین هشدار داد

به مناسبت سومین روز از هفته پیشگیری از مسمومیت ها با عنوان "روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از گازها و منوکسید کربن شرکت گاز استان زنجان در این خصوص هشدار داده و برخی از توصیه ها و نکات را برای پیشگیری از بروز مسمومیت ناشی از گاز منوکسیدکربن؛ منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان؛ رئیس روابط عمومی این شرکت با تاکید بر اینکه مسمومیت با گاز منوکسید کربن؛ کشنده ترین مسمومیت غیرعمدی در کشور است و شیوع آن در فصل سرما به دلیل فعالیت وسایل گازسوز افزایش می یابد؛ از مردم عزیز خواست: مراقب روزهای سرد پیش رو باشند.

نادر رابطی با بیان اینکه مسمومیت با مونواکسید کربن یا گازگرفتگی؛ مسمومیتی است که به خاطر تنفس گاز خطرناک کربن مونوکسید ایجاد شده و به وسیله انواع وسایل گازسوز مانند: بخاری، آبگرمکن، پیک نیک و حتی زغال ایجاد می‌شود؛ افزود: اغلب این مسمومیت ها که با شروع فصل سرد سال دیده می‌شود؛ به دلیل عدم تهویه مناسب در یک مکان است که اگر دودکش یا تهویه یک مکان مسدود باشد، گاز کربن مونوکسید منتشر شده و موجب مسمومیت و در نهایت مرگ می‌شود.

وی با اشاره به اینکه؛ مرگِ بر اثر گازگرفتگی را «مرگ خاموش» می‌نامند؛ تصریح داشت: نشانه‌های اولیه ناشی از این گاز تا حدی شبیه به سرماخوردگی و آنفلوآنزا است؛ با این تفاوت که در آن تب وجود ندارد و همزمان در اکثر افراد خانواده ایجاد شده و اثرات آن شامل خواب آلودگی و خمیازه کشیدن بیش از حد، گیجی، ضعف و بی‌ حالی، سردرد، تهوع و استفراغ، کاهش دید،کاهش هوشیاری، قطع تنفس، تشنج، اغما و متاسفانه مرگ است.

رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان با تاکید بر اینکه رعایت نکردن اصول ایمنی در کاربرد وسایل گرمایشی می‌تواند بسیار خطرناک باشد؛ ادامه داد: استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش، نقص در دودکش و نشت‌ گاز به فضای مسکونی، استفاده از وسایل خوراک ‌پزی برای گرمایش، به کارگیری روشنایی گازی به مدت طولانی به ویژه در فضای بدون تهویه، آبگرمکن‌های دیواری و زمینی به ویژه وقتی که دودکش مناسب ندارند، ضعف در دودکش شومینه، معیوب بودن مشعل شوفاژ، خودروی روشن در پارکینگ، نبودن تهویه درست و مناسب در محیط، نقص فنی در وسایل گرمازا و نقص فنی در شبکه تهویه لوله‌کشی آبگرمکن‌ها، بخاری‌ها، شومینه‌ها از منابع تولید گاز مونوکسید کربن در ساختمان‌ها است.

رابطی در خصوص ضرورت رعایت نکات ایمنی گاز خانگی با بیان اینکه هر وسیله گازسوز باید به یک شیر مستقل وصل شود، افزود: استفاده از یک شیر و گرفتن انشعاب از آن برای چند وسیله گازسوز غیراستاندارد و ممنوع است.

 

وی با تاکید بر اینکه شیرهایی که مورد استفاده نیست؛ باید با درپوش مسدود شود، گفت: هر وسیله گازسوز مانند بخاری و آبگرمکن نیازمند دودکشی مستقل با کلاهک H شکل است.

رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان همچنین از مشترکین خواست تا محل اتصال وسیله گازسوز با دودکش را هر از چندی مورد بازدید قرار داده و از اتصال محکم آن مطمئن شوند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه کلاهک دودکش بخاری نیز به شکل دوره‌ای باید مورد بازدید قرار گیرد، تاکید کرد: باید بررسی شود که این کلاهک در جای خود قرار گرفته و توسط باد و طوفان جابجا نشده باشد.

رابطی در این باره افزود: در صورتی که کلاهک در جای خود نبوده یا جابجا شده باشد؛ باید آن را در جای خود قرار داد چرا که نبودن کلاهک دودکش سبب وارد شدن اجسام خارجی و همچنین برف و باران به فضای داخل دودکش شده و احتمال انسداد آن را افزایش داده و انسداد دودکش سبب جلوگیری از خروج محصولات احتراق و در نتیجه سوختن ناقص وسیله گازسوز و گازگرفتگی ساکنان خواهد شد.

وی در ادامه به آموزش نکات ایمنی که در زمان نشت گاز باید انجام شود، پرداخت و گفت: در صورتی که شهروندان متوجه نشت گاز شده و احساس کردند گاز در داخل فضای خانه‌ پر شده است، ابتدا باید درب‌ها و پنجره‌ها را باز کرده، از کشیدن سیگار و یا زدن کبریت و یا کلید برق و یا روشن کردن لوازم برقی خودداری کنند تا هیچ منبع قابل اشتعالی را به وجود نیاورند.

رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان توصیه کرد: شهروندان باید مطمئن شوند که لوله بخاری و هواکش‌های خانه مسدود نشده است و درست کار می‌کنند تا این‌که دود و بخار بتواند به‌راحتی از این هواکش ها به بیرون منتقل شود.

رابطی خاطرنشان کرد: افراد باید مدخل ورودی و خروجی هوا برای سوخت مناسب را همیشه تمیز نگه دارند، چون وجود هوا برای سوخت کامل و ایمن و خروج کامل منوکسیدکربن در بخاری و شومینه‌ها لازم است.

وی با تاکید بر اینکه مشترکین گاز طبیعی بایستی پیش از رسیدن فصل سرما همه وسایل گرمایشی خانه‌ خود را سرویس کنند تا با کمترین مشکل در فصل سرما مواجه شوند؛ از مشترکین گاز طبیعی خواست: بیش از پیش در استفاده از نعمت گاز طبیعی مسائل ایمنی را رعایت کرده و از تجهیزات استاندارد استفاده کنند.

 

 

;
نظر شما چیست
 captcha
آخرین اخبار
فقط و فقط با صرفه‌جویی یک‌ متر مکعب گاز در روز؛ امکان گازرسانی به 25 هزار و 400 خانوار زنجانی فراهم می شود
فقط و فقط با صرفه‌جویی یک‌ متر مکعب گاز در روز؛  امکان گازرسانی به 25 هزار و 400 خانوار زنجانی فراهم می شود مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان گفت: اگر هر خانواده از ۳۴۰ هزار و ۸۶۱ مشترک خانگی در روز؛ فقط یک‌ متر مکعب گاز صرفه‌جویی کنند، امکان گازرسانی به ۲۵ هزار و ۴۰۰ خانوار محروم از نعمت گاز در استان زنجان فر ...
1400/09/17
پایداری جریان گاز، حفظ تعادل در تولید، مصرف و پیشگیری از افت فشار گاز در سایه همکاری همه سازمانها
پایداری جریان گاز، حفظ تعادل در تولید، مصرف و پیشگیری از افت فشار گاز در سایه همکاری همه سازمانها مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان گفت: برای حفظ هر چه بیشتر تعادل در تولید، مصرف و پیشگیری از احتمال قطعی گاز؛ همه سازمان ها تا پایان سال موظف به رعایت مصرف بهینه گاز هستند
1400/09/14
زنجانی ها با بازبینی مداوم لوله و اتصالات دودکش ها؛ از وقوع هرگونه حادثه جبران ناپذیر پیشگیری کنند
زنجانی ها با بازبینی مداوم لوله و اتصالات دودکش ها؛ از وقوع هرگونه حادثه جبران ناپذیر پیشگیری کنند رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان اعلام کرد: به دلیل وزش باد شدید از چهارشنبه تا اوایل صبح جمعه؛ مشترکین عزیز برای جلوگیری از نشت گاز مونوکسید کربن؛ لوله های بخاری و کلاهک دودکش ها را بررسی کرده و ...
1400/09/10
پایداری شبکه گاز در سایه رعایت دمای رفاه و صرفه‌جویی زنجانی ها
پایداری شبکه گاز در سایه رعایت دمای رفاه و صرفه‌جویی زنجانی ها مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با تاکید بر اهمیت رعایت الگوی مصرف بهینه گاز؛ از تامین مستمر انرژی در سایه رعایت الگوی مصرف بهینه گاز طبیعی توسط مشترکین زنجانی خبر داد.
1400/09/08
طرح نظارت بر مصرف بهینه گاز در ادارات زنجان آغاز شد
طرح نظارت بر مصرف بهینه گاز در ادارات زنجان آغاز شد مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان از اجرای طرح کنترل و نظارت بر مصرف بهینه گاز طبیعی در ادارات و سازمان‌های دولتی استان با هدف صرفه‌جویی و مدیریت انرژی خبر داد.
1400/09/03
پیام تبریک مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان به مناسبت هفته بسیج
پیام تبریک مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان به مناسبت هفته بسیج موسی احمدلو در پیام تبریک به مناسب هفته بسیج گفت: بسیج، فهم درست اتحاد، اراده و اخلاص مسلمانان است که با ظهور اسلام تولد یافته و در ملت های مسلمان رشد کرده است. و عدالت خواهی میلیون ها انسان باایمان؛ ...
1400/09/03
افزایش 26 درصدی مصرف گاز طبیعی در استان زنجان
افزایش 26 درصدی مصرف گاز طبیعی در استان زنجان مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان گفت: با کاهش دمای هوا در چند روز اخیر؛ مصرف گاز طبیعی در مقایسه با مدت مشابه پارسال در حدود ۲۶ درصد افزایش یافته و از مرز ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب فراتر رفته است.
1400/09/01
تعداد خانوارهای تحت پوشش گاز در استان زنجان به 91.6 درصد افزایش می یابد
تعداد خانوارهای تحت پوشش گاز در استان زنجان به 91.6 درصد افزایش می یابد مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با اعلام این خبر گفت: با بهره برداری از طرح های گازرسانی به ۳۸ روستا تا پایان ۱۴۰۰؛ ضریب نفوذ گاز در استان زنجان به ۹۱.۶ درصد می رسد.
1400/08/30
s