یکشنبه, 01 اردیبهشت,1398

توسعهبهداشتوسلامت استان زنجان در ایستگاه چهلم

توسعهبهداشتوسلامت استان زنجان در ایستگاه چهلم

یکی از محوری ترین برنامه های حوزه سلامت کشور که در استان زنجان نیز در دهه چهارم انقلاب اسلامی عملیاتی شد،  اجرای طرح تحول نظام سلامتدر قالب 15 برنامه بود. این طرح دستاوردهای مهمی در حوزه سلامت استان زنجان داشته و همچنان مطابق با سیاست های پیش رو ادامه خواهد داشت.
توجه به مناطق روستایی و شهرهای کوچک که از پوشش کم تری از شاخص های بهداشتی و درمانی برخوردار بودند نیز در دهه چهارم انقلاب اسلامی مورد توجه قرار داشت که در این راستا ارائه خدمات و مراقبت های اولیه بهداشتی درمانی خدماتی نوین سلامت برای روستاییان و شهر های زیر 20 هزار نفر، شهرهای  20 تا 50 هزار نفر جمعیت و حاشیه نشین ها و در شهرهای  بالای 50 هزار نفر عملیاتی شد.
در همین راستا احداث 129 خانه بهداشت در مناطق محروم و 11 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی در استان زنجان ایجاد شد تا پوشش خدمات حوزه سلامت دامنه بیشتری داشته باشد و مردم مناطق روستایی و محروم از آن برخوردار شوند.
استفاده از ظرفیت بخش خصوصی همواره در بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی کشور مورد توجه بوده و در حوزه سلامتی طی دهه چهارم انقلاب اسلامی ارائه خدمات سلامت ازطریق  برون‌سپاری واحدهای ارائه دهنده خدمت محقق شد که به عنوان مثال برون سپاری 41 پایگاه سلامت شهری و تامین نیروی انسانی به میزان 155 نفر از بخش خصوصی انجام شده است.
یکی از مهم ترین اقداماتی که در حوزه بهداشت و درمان استان زنجان در سال های اخیر صورت گرفته انعقاد تفاهم نامه سه جانبه بین بین وزارت بهداشت،دانشگاه علوم پزشکی زنجان و استانداری زنجان بود. در این راستا اجرایی نمودن اهداف طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت برای احداث و تجدید بنای 226 پروژه شامل 100 خانه بهداشت، 30 پایگاه سلامت شهری، 45 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی (30شهری -15 روستایی) 40 پانسیون پزشک ،4 ستاد شبکه، 5 مرکز آموزش بهورزی و آزمایشگاه و انبار دارویی و ملزومات  و افتتاح و راه اندازی 200 پروژه از 226 پروژه مصوب تا پایان سال 97 در کنار انجام مداخلات در جهت بهبود و ارتقاء شاخص‌های توسعه(مرگ و میر مادران، نوزادان و ...) مورد تفاهم قرار گرفت و عملیاتی شد.
در سه دهه انقلاب اسلامی توسعه مراکز درمانی در استان با رشد مناسبی مثبت بوده اما این رشد طی سال های گذشته و دهه چهارم انقلاب اسلامی با شتاب بالاتری پیگیری شده و از احداث بیمارستان ها تا کلینیک های تخصصی و مراکز مختلف بهداشتی و درمانی در استان به بهره برداری رسیدند. در این راستا بیمارستان 235 تختخوابی الغدیر ابهر در زمینی به مساحت 3/5 هکتار و زیربنای 17 هزار متر مربع و کلینیک تخصصی شفیعیه زنجان افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفته است.
علاوه بر ساخت و بهره برداری از مراکز مختلف درمانی، استان در این حوزه نسبت به راه اندازی و گسترش بخش ها و تجهیزات مختلف نیز اقدام کرده است. از جمله این موارد می توان به  راه اندازی بخش NICU بیمارستان امیرالمومنین(ع) با  6 تخت در سال 1396،  گسترش بخش نوزادان، توسعه اتاق عمل و بخش ICUدربیمارستان امیرالمومنین (ع) خدابنده در سال 1396، گسترش و بهسازی بخش اعصاب و روان مرکز آموزشی درمانی شهید بهشتی با 30 تخت بستری و 10 تخت اورژانس (شروع عملیات در سال 1396) اشاره کرد.
همچنینبهره برداری از سی تی اسکن بیمارستان امیرالمومنین (ع) خدابنده در سال 1394،  بهره برداری از MRI بیمارستان الغدیر ابهر در سال 1397، بهره برداری از MRI مرکز آموزشی درمانی آیت ا... موسوی در سال 1395،  توسعه ، استانداردسازی و تجهیز بلوکهای زایمان با ایجاد اتاقهای  LDR و راه­اندازی 47 تخت و ساماندهی کارگاههای فراوری و بسته بندی زیتون در سال 89نیز از جمله این موارد هستند.
توسعه بخش ICU  بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) به 17 تخت در سال 1394،توسعه بخشهای  ,NICU ICU , PICU بیمارستان آیت ا...موسوی به ترتیب 34، 8 و 22 تخت در سال 1394نیز جزو اقدامات مهم در حوزه تجهیز مراکز درمانی به بخش های تخصصی مهم بوده است.
اجرای برنامه پزشک خانواده و بیمه روستایی دندانپزشکی و پوشش 100 درصدی برنامه در مراکز مجری و معین و ارائه خدمات دندانپزشکی بصورت رایگان و سایر گروه های سنی با 30 درصد تعرفه دولتی و جذب 19 دستیار دندانپزشک در این برنامه از اقدامات مهم دهه چهارم انقلاب اسلامی بوده است.
راه­اندازی و توسعه بخش­های پیوند کلیه با 16 تخت در مرکز آموزشی درمانی آیت ا... موسوی در سال 1394،  گسترش بخش نوزادان با 16 تخت در مرکز آموزشی درمانی آیت ا... موسوی در سال 1394و تجهیز بخش IVF  در بیمارستان آیت اله موسوی در سال 1394جزو اقدامات مهمی بوده در حوزه درمان استان طی سال های گذشته عملیاتی شده است.
راه اندازی بخش اعصاب و روان با 12 تخت در بیمارستان امدادی ابهر در سال 1394 و گسترش آن به 30 تخت در سال 1396، مرکزغربالگریسرطان سینه(Breast) در مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (عج) در سال 1394،  بخش شیمی درمانی با 8 تخت در بیمارستان امدادی ابهر در سال 1394 و  بخش بستری با 20 تخت در بیمارستان بوعلی سینا خرمدره در سال 1394جزو اقدامات توسعه ای مراکز درمانی استان بوده است.
در حوزه آموزشی و دانشگاهی نیز استان زنجان گام های مهمی در دهه چهارم انقلاب اسلامی برداشته است. در این راستا دانشکده فناوری های نوین و شعبه پردیس بین الملل در استانتاسیس و37 رشته مقطع تحصیلی با 222  عضو هیأت علمیراه اندازی وجذب شدند. ایجاد مراکز تحقیقاتی (بیماریهای متابولیک، عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، نانو فناوری دارویی، داروشناسی کاربردی، زیست فناوری- ژن درمانی) در استان زنجان محقق شده است.

نظر شما چیست
آخرین اخبار
نگاهی به جهت¬گیری¬های اصلی توسعه استان زنجان
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی استان زنجان در بخش های مختلف توسعه یافت و برای هر بخش مسیر و راهبردهایی تعریف شد. امروز برای هر بخش یک جهت گیری برای رشد و حرکت توسعه ای مشخص شده که توسعه استان در حوزه های ...
1398/01/28
رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان: به دلیل وزش باد شدید؛ احتمال تخریب دیوار و صدمه دیدن علمک گاز در روستاها و بافت قدیم شهر زنجان جود دارد
زنجانی ها در صورت بروز هرگونه حوادث احتمالی در روستاها به گازبان و در شهرها به پست امداد تلفن ۱۹۴ اطلاع دهند
1398/01/28
نگاهی به توسعه صنعت حمل و نقل استان زنجان
در حال حاضر حمل و نقل یکی از اجزای مهم اقتصاد ملی محسوب شده و به دلیل داشتن نقش زیربنایی، تأثیر فراوانی بر فرآیندرشد اقتصادی کشور دارد. این بخش دربرگیرنده فعالیتهایی است که به شکلی گسترده درتمامی زمین ...
1398/01/27
نقش استان زنجان در تقسیم‌کار منطقه‌ای و همکاری‌های بین استانی
وضعیت جغرافیایی استان زنجان یک موقعیت ممتاز برای توسعه است و اتصال مرکز به شمالغرب کشور و غرب، دسترسی مناسب بع شمال و غرب کشور و قرار گرفتن در مسیر ترانزیت از طریق ترکیه به اروپا شرایطی مهمی برای استا ...
1398/01/26
اتصال گاز روستاهای سیل زده ماهنشان زنجان به روش CNG گرمای گاز به خانه های 4 روستای قطع شده در ماهنشان بازگشت
مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با اعلام این خبر گفت: گاز ۱۴۰ مشترک چهار روستای شهرستان ماهنشان در بخش انگوران متصل شده است تا با فروکش کردن آب رودخانه؛ بازسازی اصلی مسیر لوله گاز انجام شود.
1398/01/26
وقوع سیل در رودخانه قزل اوزن زنجان؛ موجب قطعی گاز روستاهای شهرستان ماهنشان شد در کمتر از 24 سـاعت آینـده گـاز 4 روستـای قطع شده؛ وصـل می شود
مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با اشاره به اینکه هنوز برآورد دقیقی از میزان آسیب دیدگی خط لوله گاز در داخل رودخانه نداریم، ابراز داشت: با توجه به حجم و فشار زیاد آب در منطقه؛ کارشناسان شرکت در حال بررس ...
1398/01/26
صنعت آب زنجان در چهلمین سال انقلاب اسلامی
انسان از گذشته های دور با آب پیوند ناگسستنی دارد. منابع آب در شکل گیری اکثر تمدن های جهان نقش مهم و حیاتی دارد به گونۀ که قسمتی از رسوم ملل مختلف جهان در مورد این مایع ضروری و حیاتی است. اهمیت آب نزد ...
1398/01/25
گام های بلند زنجان در تامین زیرساخت استقرار صنایع کوچک و متوسط
شرکت شهرکهای صنعتی استان زنجان به منظور ایجاد شهرکهای صنعتی با هدف استقرار و ساماندهی صنایع در سال ۱۳۶۹ تأسیس و فعالیت خود را با ۳ شهرک صنعتی آغاز نمود. این شرکت هم اکنون دارای ۲۰ شهرک و ناحیه صنعتی م ...
1398/01/24
s